Brachyterapia raka prącia jako alternatywa leczenia chirurgicznego – opis przypadków i analiza piśmiennictwa
Abstract
Author(s): Izabela KordziÅ?ska, Paulina Kozakiewicz, PaweÅ? Cisek, Dariusz Kieszko, Mateusz Bilski, MichaÅ? Janiszewski, LudmiÅ?a Grzybowska-Szatkowska
Celem pracy była retrospektywna analiza 7 pacjentów z rakiem prącia, leczonych z zastosowaniem brachyterapii HDR oraz analiza piśmiennictwa dotyczącego zastosowania brachyterapii w tym nowotworze. Materiał i metody. Do analizy włączono 5 chorych leczonych brachyterapią śródtkankową i 2 leczonych brachyterapią kontaktową w latach 2012-2017. Dwóch chorych leczonych było uzupełniająco z powodu nieradykalności zabiegu operacyjnego, pozostali z powodu wznowy miejscowej po leczeniu chirurgicznym. U 3 chorych zastosowano uprzednio częściowe usunięcie prącia, zaś u pozostałych 3 wyłącznie wycięcie miejscowe. Pacjentów leczonych samodzielną brachyterapią śródtkankową napromieniano do dawki całkowitej 42-45 Gy, 2 razy dziennie, dawka frakcyjna 3Gy. Pacjenta leczonego samodzielną brachyterapią kontaktową napromieniano do dawki 45 Gy w 1 raz dziennie w 15 frakcjach po 3 Gy. Chorych leczonych w skojarzeniu z teleradioterapią napromieniano do łącznej dawki 60-66 Gy. Wyniki. W średnim okresie obserwacji wynoszącym 21 miesięcy (od 4 do 44 miesięcy) nie stwierdzono przypadków nawrotu miejscowego w okolicy leczonej. We wszystkich przypadkach udało się zachować narząd. U dwóch pacjentów stwierdzono nawrót choroby w postaci przerzutów. U jednego pacjenta wystąpiły przerzuty do płuc, u drugiego obustronne przerzuty do węzłów pachwinowych. Ostra toksyczność leczenia wystąpiła w maksymalnie III stopniu w skali RTOG (RadiationTherapyOncologyGroup) i dotyczyła skóry oraz śluzówek. Późne powikłania (wyłącznie w stopniu I w skali RTOG) obejmowały zwłóknienie i przebarwienie skóry prącia. Wnioski. Brachyterapia jest skuteczną i bezpieczną metoda leczenia oraz może stanowić alternatywę dla okaleczającego leczenia chirurgicznego.
Share this article
Editors List
-
S.SREEDHAR
Submitted PhD thesis in Biotechnology at GITAM University, Vizag.
-
Yousef Alomi
Yousef Alomi
The Past Head, General Administration of Pharmaceutical Care at Ministry of Health,
Saudi Arabia Critical Care/TPN
Clinical Pharmacist Ministry of Health,
Riyadh, Saudi Arabia. -
Osamu Tanaka
Osamu Tanaka
Assistant Professor,
Department of Radiation Oncology
Asahi University Hospital
Gifu city, Gifu, Japan -
Maher Abdel Fattah Al-Shayeb
Department of Surgical Sciences, Ajman University, UAE
-
Andrzej Zdziennicki
Institute of Gynecology and Obstetrics, Medical University of Lodz, I Clinic of Gynecology and Gynecological Oncology (Lodz, Poland)
Google Scholar citation report
Citations : 61
Onkologia i Radioterapia received 61 citations as per Google Scholar report
Onkologia i Radioterapia peer review process verified at publons
Indexed In
- Scimago
- SCOPUS
- MIAR
- Euro Pub
- Google Scholar
- Medical Project Poland
- PUBMED
- Cancer Index
- Gdansk University of Technology, Ministry Points 20